Prečo mi to nevyšlo so swingom

Swing, swing, swing

Swing obecne od hudby, tancu, štýlu obliekania sa mi páčil už dlhšie, no iba posledné 2 roky som sa odhodlala venovať sa mu aktívnejšie. Doteraz som nemala veľa času najmä kvôli práci a startupom, ktoré som pomerne často striedala a veľa krát robila prácu aj za 4 ľudí súčasne.

Prvé kroky ku swingu

No začiatkom jesene 2016 som sa prihlásila na kurzy swingu s kolegom z Unicornu s Ondrejom. Nakoniec sa však ukázalo, že opäť kvôli nástupu do novej práce v Keboole nebudem mať čas naplno sa swingu venovať. Skúsila som to opäť po pol roku, kedy v januári začínali nové kurzy, no v tej dobe som musela odletieť nečakane pracovne do Londýna a následne sa rozbehli Czechitas, kde som učila a znovu už po druhý krát musel ísť swing bokom.

V polke marca som bola už zúfalá, že väčšinu času trávim prácou, alebo kurzami a povedala som si, že si na swing vynahradím fixne čas bez ohľadu na ďalšie povinnosti a prihlásila som sa na kurz Shim Shamu. Jedná sa o známu swingovú choreografiu tancujúcu na tančírňach po celom svete. Tento tanec sa mi hneď zapáčil od prvého kroku, ktorý sme spravili. Začiatky neboli jednoduché, keďže som vôbec nebola na tanec pripravená, necítila som sa dobre uvoľnená, necítila som sa dobre so svojím telom, netušila som aký je background za swingovými tancami a nevedela som sa priamo do toho vžiť. No po tretej hodine, kedy sme opakovali stále tie isté kroky som im prišla na chuť a začalo mi to ísť. Výhodou shim shamu bolo aj to, že sa netancoval v páre a nemusela som riešiť partnera a mohla ho trénovať aj sama doma, kedy sa mi zachcelo.

Cream Swing

Po 4 týždňoch kurz Shim Shamu končil a ja som bola natoľko swingovo naladená, že som sa prihlásila na kurzy začiatočníkov do Cream Swingu, ktoré začínali na jar. Tento kurz sa mi naozaj páčil, no podľa mňa sme začali pomerne zrýchla a nie zo správneho konca.

3

Vôbec sme sa podľa mňa neučili synchronizáciu medzi partnerom (leaderom) a partnerkou (followerkov) , ale učili sme sa krok za krokom, bez toho, aby som bližšie chápala ako sledovať toho druhého. Mám pocit, mne tie kroky šli celkom ľahko, ale to nie je to dôležité v párových tancoch. Dôležitejšie je tancovať tak, ako chce leader a vedieť ho nasledovať. To nás bohužial neučili, aspoň nie tak, ako by som si predstavovala, preto som tancovala podľa hudby a mnohokrát ignorovala snahu a rytmus leadera vedľa mňa, ktorý sa to chcel naučil.

Ďalším problémom s narastajúcim počtom krokov bol tréning. Nemá zmysel tancovať, ak človek nechodí na tančírne (veď za tým účelom sa to všetci učíme). Ja som nemala stáleho partnera na tanec a tréning. Trénovala som s pár chalanmi z nášho kurzu, no nebolo to ono, neboli sme nijako synchronizovaní, dohodnutí, čo a ako si chceme preopakovať alebo sa lepšie naučiť a celé to bolo založené na náhodnoti a časových možnostiach toho druhého.

Ku koncu kurzu som bola už zúfalá a oslovila som s možnosťou tréningu aj môjho kolegu, ktorý swing ani netancoval s tým, že mu ukážem alebo aspoň opíšem stranu leadera precvičím si svoju stranu krokov. Tento spôsob sa mi tiež neosvedčil, síce som si dobre preopakovala svoje kroky a ujasnila si ich, opäť sme netrénovali lead a follow a nebolo to čo sme robili ani tancovanie, hlavne keď druhá strana naozaj nevedela, čo má robiť a ako na swing riadne tancovať.

Preto som oslovila náhodných chalanov v rôznych swingových aj neswingových skupinách na Facebooku. Ozvalo sa mi ich pomerne dosť, z každým z nich som si minimálne 1x zatancovala, čo bolo super, ale nevznikla tam pravidelnosť. Na začiatku letných prázdnin som bola pomerne demotivovaná, že máme koniec kurzu a ja som nemala pocit, že zo swingu niečo viem a nehovoriac o tom, že by som ho mala ísť niekde tancovať.

Osvedčilo sa mi to aj počas swingovej noci v Stromovke, kedy som si veľa nezantacovala, nehovoriac o tom, že som nemala ani s kým, kedy sa ujasnili moje predstavy o tom, ako príde dievča/chlapec sám na tančírňu a každý ho “volá” do tanca.

4

Swingové leto

Cez leto som to ale so swingom nevzdala a učila som sa sama s kamarátmi z rôznych youtube videí. Zistila som, že nie je nič horšie, ako sa učiť swing z youtube videa. Neodporúčam to skúšať na vlastnú päsť, človek sa tam naučí iba zlé návyky. No tak či tak som celé leto chodila na rôzne open class v Jam Café alebo na otvorené tančírne a snažila som sa tancovať, vždy keď som mala možnosť, no stále ma to nenapĺňalo dostatočne radosťou.

1

Zig Zag

Ku koncu leta som sa prihlásila na kurzy do Zig Zagu pôvodne do mierne pokročilých, hoci som ešte nemala partnera. Podarilo sa mi nahovoriť Lukáša a jedného bežeckého kamaráta, nech to so mnou skúsia od nového semestra, no ani jeden z nich to so swingom nevydržal ani behom prvého semestra. Časom sa tiež ukázalo, po komunikácii s Monikou a ukážkovou open class, že je vhodné začať od začiatočníkov a ja som v tej dobe už mala stáleho partnera, preto som sa rozhodla začať so swingom odznovu.

2

Tu som si tiež uvedomila, že je oveľa lepšie začínať so stálym partnerom alebo kamarátom, s ktorým môžete naozaj kedykolvek trénovať doma, ísť spolu na tančírňu a vybudovať si skupinku svojich swing známych. Začiatky v Zig Zagu sa mi veľmi páčili, učili sme sa správne bouncovať, a ukázali mi prvý krát ako funguje lead a follow. Zo začiatku a mám pocit, možno ešte aj doteraz to nerobím správne, no chápem už aspoň podstatu a pointu prekvapenia a nepredvídania, s čím majú dievčatá pomerne problém.

Naučili sme sa tu základy lindy hopu a následne flying charlestonu. Noazaj sa mi to veľmi páčilo. Prvé 2 mesiace boli viac než dobré, doma sme trénovali vždy po kurze a chodili na tančírne do NTK.

5

No pred koncom roka sa na mňa dovalili deadliny všetkých projektov a swing musel ísť bokom. Našťastie cez Vianoce sme všetky zameškané hodiny a kroky dobehli tvrdým každodenným tréningom. Myslím som vtedy prišla aj na chuť swingoutu a jeho otočkám.

6

No po novom roku to začalo byť ťažšie, s väčším množstvom krokov a s viac prácou, ktorú frajer mal a nemohol sa toľko venovať tréningu. Taktiež som mala pomerne často chuť ísť na tančírne a nevedela som nikdy nájsť nikoho, kto by sa k nám pridal. Z našej skupiny utorkových swingových nadšencov, som ich na tančírňu nevytiahla riadne ani raz, hoci si myslím , by to nebolo tak zložité. Preto som skúšala asi tak mesiac open class od Swing Busters v NTK, ktoré boli dobrým opakovaním pre mňa a zároveň precvičením. Opäť som nakecala kolegu, ktorý so mnou tancoval na jar, a myslím mu to šlo lepšie, keď už poznal aspoň svoju stranu krokov, no stále to nebolo ono, čo sa po jednej open class nedalo ani čakať.

7

Taktiež som na swing nahovorila kolegyňu, ktorá keď som ju videla hádať sa počas tancovania s frajerom, ako keby sa pozerám na nás dvoch. Neviem si prestaviť, ako by som touto fázou swingových začiatkov prešla s cudzou osobou.

Zmena priorít

No keď už šli Czechitas do tuhého a blížila sa Vltava run, som si povedala, že začnem pomaly s behaním, hoci som bežať neplánovala, no v tej chvíli ma beh napĺňal viac ako trápenie so swingom. Vďaka Czechitas som utorky venovala príprave pred stredajším kurzom a swing vynechávala. Keď už som mesiac nebola na hodinách, veľmi ťažko sa mi vracalo, no vrátila som sa aspoň na jednu hodinu. Zdenek ako vždy všetko s nami preopakoval a názorne nám ukázal, ani som nemala pocit, že sme mesiac chýbali.

No potom opäť prišla naozaj Vltava run a následne za ňou The Run, kedy som musela už aspoň trochu seriózne začať s tréningom aj keď iba raz – dva krát do týždňa, na swing mi už pri týchto činnostiach neostal ani trochu času. Keď už som nemusela opäť trénovať behanie ani pripravovať kurzy na Czechitas, zotavovala som sa po náročnom 50 km behu naprieč Slovenskom a do dnešného dňa si necítim nohy, ledva urobím rock step bez bolesti.

Tiež som mala nulovú motiváciu vo swingu pokračovať, keďže väčšinu času som trávila presviedčaním frajera, aby šiel skôr z práce lebo ja chcem tancovať, zháňaním ľudí na tančírne, alebo som tam v najlepšom prípade šla sama, čo ja ako introvert z IT oblasti , nie som  zvyknutá a obzvlášť ak nie som taký tanečný profik, že by som si verila vyzývať aj ja leaderov do tancu.

Momentálne som preto so swingom úplne skončila, no nie definitívne. Určite sa k nemu vrátim po 30tke, keď budem mať usporiadanejší život a menej činností.

Správny výber hobby

Myslím je naozaj dôležité mať iba jednu zálubu a hobby, ktorej sa človek venuje poriadne. Ja v tejto chvíli berem za hobby aj vlastné podnikanie, ktoré ešte neberem pracovne a nezaťažuje ma, preto sa mu venujem kedykoľvek a tuningujem, čo príde. Ďalším a o to roztomilejším hobby sú moje 2 malé nové mačky, ktoré vyžadujú viac než dosť pozornosti. Nehovoriac o tom, že ma každý pondelok a štvrtok čakajú bežecké kurzy od jdubehať, ktoré taktiež vyžadovajú tréning a ktoré opäť už v tejto chvíli zotavovania po The rune zanedbávam a návrať do kurzu bude opäť pomerne  zložitý a ťažký.

Moje rady na záver

 • vyberte si naozaj iba jedno hobby, ktorému venujete všetok čas (hlavne ak s tým začínate)
 • je dobré ísť do swingu so stálym partnerom (ideálne frajerom/frajerkou)
 • je dobré mať pár kamarátov, ktorý už tancujú alebo začať tancovať s väčšou skupinkou známych alebo si ju počas kurzu vytvoriť
 • nebáť sa chodiť na tančírne aj keď neviete ešte takmer žiadne kroky
 • dôležité je podľa mňa striedať partnerov pri tancovaní aj počas učenia, čo je tiež spojené s väčšou skupinkou známych alebo aspoň nebyť úplný introvert

Čo mi to dalo?

 • spoznala som super swingovú komunitu ľudí, ktorí sú užasní
 • naučila sa som ešte lepšie uvolniť
 • naučila som sa počúvať aj druhú osobu a viac sa s ňou synchronizovať
 • naučila som sa dávať väčší dôraz na organizáciu priorít z dlhodobého hľadiska (pôvodne som si na Trello napísala zoznam cieľom na daný rok, kde ich nebolo ani tak veľa, no naozaj nie je možné zvládnuť viac ako jeden cieľ ročne)
 • zlepšenie vzťahu s priateľom
 • aj keď som so swingom skončila, rozhodne na pár tančírni si zatancovať pôjdem, niečo predsa len už viem 🙂

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s