Ako “skamarátiť” 2 mačky

2 mesiace na to, ako k nám prišla Stacy, sme sa rozhodli, že jej zaobstaráme parťáka. Nie preto, že by sme na ňu nemali čas, hlavne preto, že ja väčšinou pracujem z domu a mohla som sa jej venovať naplno, no najmä preto, že sme chceli aby počas dní, keď sme preč, tu nebola sama zavretá v prehriatom podkrovnom byte. Taktiež Stacy je pomerne špeciálna hyperaktívna mačka, ktorá sa nonstop dožaduje pozornosti už vo chvíli, keď sa jej človek nevenuje čo i len 15 minút.

3

Na Facebooku som narazila na oranžového kocúra a od chvíle čo som ho videla naživo som vnútorne cítila, že si so Stacy budú rozumieť.

Prvá noc

Len čo sme doniesli Oberyna domov, Stacy v tej sekunde naňho skočila a začala útočiť. Bolo jasné, že nový prírastok sa jej nepozdáva a nechce ho vo svojom teritóriu.

4

Oberyn na druhej strane je flegmatik najvyššieho kalibru, ktorý úplne jej scény ignoroval a veselo vbehol do Stacynho domčeku na spanie a usalašil sa tam. Aby toho nebolo málo, skôr ako sme mu stihli ukázať, kde má svoj priestor na spanie a jedenie, zjedol Stacy pripravenú večeru, čo ju vytočilo na maximum a začala na Oberyna útočiť ako na korisť, po ktorej celé mesiace túžila.

Na čo sa psychycky pripraviť

Všetci mi vraveli, že zoznamovanie mačiek je náročný proces, ktorý môže trvať 14 dní až mesiac a niekedy sa môže stať, že si na seba nezvyknú úplne vôbec. Dosť som sa toho obávala, no ani 14 dní som si nevedela v tomto stave zúrivej Stacy predstaviť.

Najhoršie boli prvé tri noci, kedy Stacy na Oberyna útočila nonstop, bila ho, škrabala, hrýzla a postavila sa pred izbu a nechcela ho za žiadnu cenu pustiť dnu. Dokonca prvé noci spala nad nami v posteli, čo nerobila nikdy a dávala pozor, aby sa Oberyn čo i len nepriblížil do našej blízkosti.

Jemu sa toto správanie prestalo páčiť a povedal si, že sa nenechá otĺkať, začal ju biť tiež. Väčšinou ma o tretej ráno budili mačky, ktoré sa dobreže do krvi nepozabíjali.

Tak sme museli Oberyna dať spať na prvé dni samého do studenej kúpelne, kde sa mu ani trochu nepáčilo a mňaučal nám tam do rána.

Reklamná vsuvka

Ak sa zaujímate o stravovanie Vašej mačky, chcete si značiť, čo jej chutí/nechutí a poznať kvalitu krmiva, ktoré kupujete, môžete skúsiť môj projekt – Kočičí Menu. Budem vďačná za každý feedback.

kocici-menu

Stacy na prvom mieste

Vedeli sme , že Stacy musíme dať jasne najavo, že aj keď je tu Oberyn, ju budeme mať naďalej radi a Oberyn nie je za ňu náhrada, preto sme jej venovali viac pozornosti ako Oberynovi, oveľa viac než predtým, kým tu bola sama.

6

Samotka

Na štvrtý deň, keď už som bola tak unavená z tých bitiek a syčania som si povedala, že musím ísť do práce a nechám ich doma samých. Naschval som ich oddelila a nechala na samotke v oddelených izbách, čo ani jeden z nich nemal rád a nepáčilo sa im. Keď som sa v strede dňa vrátila hneď boli obaja krotkejší, stačilo im uvedomiť si, že osamote je to oveľa horšie ako v dvojici.

1

Na piaty deň som ich opäť nechala samých oddelene na pol dňa a kúpila sprej na hranie, ktorý som roztriekala po byte. Tento sa Stacy páčil a začala byť viac prítulná, čo využil Oberyn a priblížil sa k nej. Po chvíli oňuchávania jeden druhého, sa pobrali spať a vtedy nastal zlom. Stacy dobrovoľne prišla spať k Oberynovi. On ju samozrejme pustil a začali a vzájomne umývať. Tento proces postupného zbližovania trval ešte 3 dni, kedy sa približovali k sebe viac a viac a viac a viac sa navzájom umývali až si na seba úplne nezvykli.

2

Nerozlučná dvojica

Teraz už jeden bez druhého nevedia ani vydržať, denne spolu zaspávajú, hrajú sa, delia sa o jedlo, vyvádzajú a robia neporiadok a sú nerozlučiteľná dvojica.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Tipy na záver

  1. Myslím je dôležité poznať povahu vašej mačky, skôr ako si donesiete domov druhú mačku/kocúra. Ja od prvej chvíle, čo som videla a bola s Oberynom som cítila a videla, že sú si podobní a videla som, v čom sa môžu dopĺňať
  2. Je dobré ak by boli rovnakého veku, alebo aspoň približne v rozhraní pár mesiacov hore/dole
  3. Je dobré  mať naozaj vyčlenené miesto na spanie a samostatné jedlo/vodu/toaletu pre novú mačku dopredu a pustiť ju iba tam, aby neobsadila teritórium starej mačky, ako sa stalo nám
  4. Venovať veľa pozornosti starej mačke
  5. Spoločne sa s nimi hrať
  6. Venovať o samote pozornosť novej mačke, aby sa necítila nevítaná v novej domácnosti
  7. Sprej na feromóny alebo na hranie, ktorý majú v každom chovprodukte a šanta kočičí dosť pomohli
  8. Stále hranie s oboma mačkami boli tiež užitočné, je dobré ak by si zobral voľno na prvé dni, čo sú mačky v domácnosti

Jedna myšlienka na “Ako “skamarátiť” 2 mačky

  1. Spätné upozornenie: Proč vznikl projekt Kočičí menu? – Svetlana Margetová

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s