The Run 2018

Po mojej prvej Vltave Run som si povedala, že určite si chcem raz v živote odbehnúť preteky The Run. Najmä preto, že sa konajú na Slovensku a beží sa naozaj takmer cez to najkrajšie, čo tu máme.

Preto vo chvíli, keď Jožko napísal, že hľadá bežcov, som neváhala a nahlásila som sa aj s kamarátkou Terezou. Pol roka som na preteky nemyslela a aj som zabudla, že sa nejaký The Run bude konať, až 14 dní pred behom som si bola zabehnúť Vltava run a tam mi to došlo. Moje prvé 10 km úseky boli tohto roku na Vltave a mám necelých 14 dní na tréning. K trénovaniu som sa veľmi nedostala, lebo mi nasadili nový strojček a skončila som s bolesťami zubov u zubára, čo dokonca takmer ohrozilo moju účasť na behu.

Nekonečná cesta z Blavy do Košíc

No nakoniec všetko dobre dopadlo a vo štvrtok som sa stretla s tímom a mierili sme do Košíc. Cesta mi prišla neskutočne dlhá. Cestovali sme celé hodiny a ešte stále sme tam neboli. Nevedela som si predstaviť, že cestu späť plánujeme odbehnúť 😀 No aspoň sme sa cestou stavili v nejakej dedine s divným názvom na dobré pečivo, ktoré bolo naozaj dobré. Škoda len, že si nepamätám názov a už sa poň znovu nezastavím ani ho nikomu neodporučím.

Keď sme konečne večer okolo 21:00 dorazili do Košíc, šli sme za Borisom – ďalším členom nášho tímu do Tabačky. V Košiciach som bola prvý krát v živote a keďže sme šli vždy iba centrom, páčilo sa mi tam.

V Tabačke sme sa ako vždy pred pretekmi zdržali do polnoci a mali pár hodín na spánok. Náš tím naštastie štartoval ako posledný o 11:00 na obed, čiže sme mali celkom dosť veľa času ráno na prípravu a o 11:00 to celé začalo.

Zážiky druhého auta

Tento krát som bola prvý krát v druhom aute, čoho som sa obávala, no nakoniec naše auto vždy malo celú noc na spánok a nebežali sme v tom najväčšom teple, čiže voľba druhého auta sa celkom vyplatila.

Banková lúpež – Krompachy

Hneď prvé úseky po štarte sme sa pobrali na kávu, bez ktorej som nemohla začať deň a na obed do Krompách, odkiaľ bol Martin, ktorý nám vraví, že vedľa je banková lúpež. No ani tá nás neodradila od dobrého obedu.

“Takmer diskvalifikácia” a nikde nikto

Cez mobilnú aplikáciu sme sledovali progress prvého auta, kedy nám po obede volá organizátor, že sme už takmer hodinu za odhadovaným časom a chcú nás diskvalifikovať. To nie je veľmi potešujúca správa, hneď na štarte pretekov. Tak sme úsilne vymýšľali ako túto situáciu vyriešiť a koho prípadne čaká 5 úsekov.

7

Naše predávky v prvej tretine pretekov vyzerali naozaj komicky. Organizátor čakal s autom iba na nás a len čo v diaľke dobiehal náš bežec, balil celú predávku a štartoval. Bolo to trochu divné, nestretávať na trati iných bežcov, ani na predávkach, no aspoň nám vždy ostali nejaké koláče a ovocie.

Časom sa ukázalo, že organizátor spravil taktiež chybu v štarte a naozaj sme mali štartovať o hodinu skôr, čiže nám časový sklz zo začiatku odpustili.

Naše prvé úseky

Okolo 16-tej poobede odštartovalo na trati naše auto Borisom na tom najlepšom možnom mieste, na východnom Slovensku v strede cigánskej osady. Boris bežal takmer celý úsek obklopený malými cigáňmi ako muchami až k Spišskému Podhradiu.

4

Keďže už začínal večer, nebolo teplo a bežalo sa nám naozaj dobre, až tak, že sme stiahli čas a prvotné meškanie prvého auta.

8

Mňa čakal iba 7 km úsek, no cez les. Nechápala som, prečo je uvedená obtiažnosť náročná, no keď som asi 4-tý krát odbočila v lese zle do kopca alebo sa zamotala do kríkov a stromov, pochopila som. No môj úsek bol naozaj krásny, celú cestu zbehu som mala výhľad na Vysoké Tatry.

11

Po dobehu nášho auta sme končili v Tatrách, kde nočné úseky začínalo opäť prvé auto. Závidela som im Tatry a zároveň ľutovala, že si ich užijú akurát v noci. My sme medzitým šli spať do Liptovského Mikuláša k priehrade. V aute som sa prvú noc vôbec nevyspala, no mala som za sebou iba prvý úsek a nebola až tak unavená.

Pokuta a defekt

O štvrtej ráno sme opäť vstávali a čakali nás ranné úseky. Ranné úseky boli naozaj krásne za východu Slnka a rannej hmly, pričom sme začínali na Liptove cez Oravu, kde je to pekné a človek sa má na čo aj počas behu pozerať. Počas toho, ako sme sa ráno ponáhľali na predávku, stihli nás chytiť aj policajti s pokutou, kým druhé auto, si užilo vymieňanie defektu.

Môj druhý úsek začínal na Orave v dedine a čakalo ma 13 km vedúcich priamo k Oravskému Hradu, väčšinu úseku popri rieke Orave. Tento úsek sa mi stále bežalo celkom ľahko a dobre a tešila som sa na hrad a mostíky, ktorými som mala prebehnúť cez vodu.

1

Teplička – polka za nami

Naše auto opäť končilo okolo obeda a mali sme dosť času na jedlo aj na oddych, pričom sme rovno zamerili do Tepličky, kde bola pauza a končila prvá polka pretekov. Tu na nás čakalo vystúpenie a oddych na ihrisku a ešte o to lepší veľký obed, na ktorý sme sa všetci tešili. Obed bol viac než výdatný, samotní chalani , mali problém ho celý zjesť. A ako bonus, pochutnali sme si aj na korbáčikoch priamo zo Zázrivej.

9

Po obede sme sa snažili spať, čo nám pod stromami kvôli búrke trochu nevyšlo, no v telocvični to nebolo také zlé a chvíľu som sa aj ja vyspala.

Zase beh? Konečne tretie úseky

Večer opäť začínalo kolo naše auto, kedy nás čakali všetkých čisto nočné úseky. Z oblohy bolo vidno, že nás čaká aj búrka, no po Čičmany to nebolo s daždom také hrozné.

5

Ja som začínala niekde v strede dediny, kedy ma čakalo 15 km a vo chvíli, čo som vybehla sa spustila hádam tá najväčšia možná búrka, aká len mohla prísť. Mala som síce čelovku, no nevidela som absolútne nič, mala som pocit, že potrebujem stierače na vlastné oči, aby som vôbec niečo videla. Okolo mňa sa blískalo a hrmelo a ani trochu som si nebola istá, či bežím vôbec správne, lebo na šípky organizátorov som takmer 3-4 km vôbec nenarazila. Až po 4 km ma obiehal prvý bežec a ja som sa aspoň potešila, že v tom nie som sama. Taktiež mi zastavovali a svietili na cestu všetky autá ostatných tímov a samotný organizátor, aby som aspoň niečo videla. Asi tak v polovici sa ku mne pridal traktorista, ktorý mi svietil dobrých 2 km na cestu. Keď búrka ustala, začala som si všímať okolie. Podľa hodiniek som videla, že ma ešte stále čaká 7 km a vtedy si vravím, že tie 15 km úseky sú dlhé ako fras a mala som pocit, že nikdy neskončí. O to horšie bolo, kedy som videla z polí a lesov ako na mňa vykúkajú samé páry očí zvierat na každom km a modlila som sa , nech sú to iba mačky a zajace.

Kríza zlých fit tyčiniek

Po dobehu celej mokrej mi Dudy pripravil jeho slávny koberec, za ktorý som mu doteraz vďačná a napchala som do seba Jožkovu fit tyčinku. Zrejme som bola tak hladná a zjedla ju príliš rýchlo, že do pol hodiny mi bolo tak zle, že som nemohla spraviť ani pohyb bez toho aby som všetkých náhodou neogrcala. Jediné, na čo som čakala, bolo aby sme konečne dobehli naše úseky a šli sme spať.

Chýbajúci šofér

No aby toho nebolo málo v našom aute sme v tej chvíli nemali šoféra a náš jediný šofér práve vybehol na jeho posledný nočný úsek. V tej chvíli nám došlo, že sa nemáme ako prepraviť na ďalšiu predávku. Zavolali sme autu 2 nech nám teda donesú šoféra , kým my sme mrzli pri nejakej priehrade na západnom Slovensku.

Tentokrát sme šli späť opäť k priehrade, kde boli aj všetky ostatné tímy a keďže mi bolo tak zle, že som ledva žila, zaspala som aj v aute v tých hrozných nepohodlných podmienkach.

2

Konečne posledné úseky – hurááá

Ráno okolo 6-tej sme opäť vstávali a stretli sme sa autom 1, ktorý mali za sebou ranné úseky a pripravovali sa na oddych a mali to celé už za sebou. V tej chvíli som im nesmierne závidela a nevedela som si predstaviť, že mňa čaká naozaj ešte 4-tý úsek. Keď sme podivne dlho čakali na Borisa, bolo nám jasné, že blúdi niekde po poliach, čo sa nakoniec ukázalo pravdou.

Po dobehu Borisa vyštartoval Dudy, ktorý mal problémy s kolenami a nečakal ho veľmi jednoduchý úsek a všetci sme boli radi, keď ho dobehol v zdraví. Horšie bolo, že nás čakali prvý krát úseky v tom najväčšom teple akurát na saharovom západnom Slovensku.

6

Aj v apke na časoch bolo vidno, že s teplom každý v našom aute zápasí (až na Jožka, ktorý vyzeral, ako keby 2 dni predtým ani vôbec nebežal :D). Mňa čakal posledný úsek, no už som vôbec nemala silu behať a predstava 12 km po dialnici v teple bola pre mňa desivá. Zo začiatku som ešte bežala, no od polky už som nemohla riadne spraviť ani krok, bolo mi strašne teplo, bola som hladná, smädná a boleli ma nohy ako fras. Našťastie tím môjho auta na mňa čakal takmer na každej zákrute s vodou a dávali mi šiltovku.

10

Na 6-tom km som odbočila do pola, kde boli nemožné podmienky na beh, ak má človek nohu väčšiu ako 3 cm. Jediné, čo mi ostávalo bolo bežať v tráve väčšej ako ja, čo bolo pre 45 kg malé dievča náročné, tak som si povedala, že si 6 km odswingujem formou rock stepov až som polo-behom, polo-chôdzou a polo-swingom dobehla k mohyle M. R. Štefánika.

Stratení byciklisti

Silviu čakal úsek po hrádzi, ktorý už končil na začiatku Bratislavy a ja som sa fakt tešila, že sme už aspoň v hlavnom meste a blížime sa ku koncu. Keďže ku koncu vypadol treker v kolíku, Jožko sa pobral s Martinom Silvii naproti s vodou, kým ona z druhej strany dobehla. A my namiesto toho, aby sme sa ponáhlali do cieľa, lebo Dominik beží ako blesk, sme hladali tých dvoch, kde sa stratili.

Cieľ

No do cieľa sme dobehli práve v správny čas, asi tak minútu pred tým, čo pribiehal Dominik a spoločne sme prebehli cieľovou čiarou, kde ako odmena nás opäť okrem medajlí , čakali cestoviny s radlerom.

3

Zhrnutie

Bol to super beh, nielen atmosférou, tímom, krásami Slovenska, ale aj tým, že keď človek chce, zvládne bežať aj 3 dni, 4 úseky, čo som si po Vltave Run nevedela predstaviť. Síce moje nohy ma boleli minimálne ešte ďalšie 3 týždne a ja som aktívne aj počas bolesti behala, ten zážitok stál za to a teším sa na budúci ročník, kedy dúfam si to odbehnem aj s frajerom, ktorý ešte netuší, že ho nenápadne na takýto typ pretekov trénujem.

 

Jedna myšlienka na “The Run 2018

  1. Spätné upozornenie: The Run po druhý krát – Svetlana Margetová

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s