Unicorn

Opäť full-time práca

Hoci som po skúsenostiach v Millennium tvrdila, že do korporátu už nikdy pracovať nepôjdem, túto zásadu som porušila a ocitla som sa v Unicorne. Dôvodom porušenia mojich zásad bolo najmä to, že po toľkých rokoch vývoja a práce nad backendami a frontendom som chcela zistiť, či je to s mobilnými aplikáciami lepšie ako na Slovensku, čo mi všetci nadšene pri sťahovaní do Čiech tvrdili.

V zime po dokončení jedného môjho menšieho startupu a pár Android aplikáciách , ktoré som v ňom vyvinula, som našla pracovnú ponuku s názvom Senior Analytik – mobilné aplikácie. Táto ponuka ma zaujala najmä preto, lebo som chcela vidieť:

 • či sa líši architektúra alebo obecne use casy a tvorba požiadaviek na mobilnú aplikáciu od tých pre backendy a ak áno, v čom je to iné.
 • postup práce v mobilnom tíme (verila som, bude agilnejší, ako na backendoch)
 • spoznať komunitu mobilných vývojárov v Prahe a skamarátiť sa s nimi, keďže som v tej dobe vyvíjala Android aplikácie, bola som plná otázok, ako svoj kód vylepšiť a na čo sa v Androide zamerať

Na pohovore som mala Romana – projekťáka a bolo to celkom zaujímavé. Tvrdili mi, že budem pracovať na veľkom projekte po analytikovi čo odchádza. Tieto dve informácie v jednej vete na mňa nepôsobili veľmi pozitívne. V tej chvíli si vravím, ak niekto odchádza z veľkého projektu, buď je ten projekt:

 • v hroznom stave a nechce už na ňom pracovať
 • skončila na ňom všetka zaujímavá práca a ostalo iba to, čo nikto nechce robiť
 • k novej analýze sa len ťažko dostanem
 • všetci budú demotivovaní

Preto keď mi volali, som ponuku odmietla a navrhla som im možnosť part-time práce na živnosť. S týmto pôvodne súhlasili a šlo sa k podpisu zmluvy. Časom však vysvitlo, že zo začiatku bude na danom projekte treba pracovať full -time, čo mi sľúbili sa zmení a hneď mi zmluvu upravia.

Prvé dni

Psychycky som sa pripravila na ďalšiu full-time korporátnu prácu a dostavila sa 1. februára na pracovisko. Bohužial, mi nikto nepovedal v tej chvíli, že nebudem pracovať v Holešoviciach, kde bol pohovor, preto som hneď prvý deň meškala vyše hodiny. Nikomu to tam však nevadilo, čo mi bolo na korporátne pomery podozrivé. Potom ma čakala 2 hodinová prednáška o stave projektu, ktorý mám prebrať po odchádzajúcom analytikovi. Na jeho štastie, to vedel opísať pomerne optimistickejšie, ako to, čo ma naozaj čakalo. Síce po ceste do práce som zistila, že pred našimi dverami je rovno odkaz na psychológa, malo mi byť toto prepojenie podozrivé.

2

Druhou zhodou okolností bolo, že v pracovných priestoroch, ktoré tiež ani zďaleka nevyzerali korporátne, skôr ako mini kancelárie pre startup, sa nachádzal môj bývalý spolu-kolega z korporátu, z ktorého som odišla v zime deprimovaná kvôli skladaniu SOAP volaní a práve on bol ten programátor, pre ktorého som ich skladala a nevedel si dať s nimi rady. Obaja sme na seba nechápavo pozerali, ako sme sa ocitli v tej istej firme. (Nakoniec vysvitlo, že ich firma skrachovala a Unicorn ich odkúpil).

4

No okrem starých kolegov, som mala aj pár nových. Zo začiatku som nechápala, prečo je nás ledva do 10 v korporáte, kým ma nezasvetili do Švihálkovej situácie a ako je to s mobilným tímom. Mobilní kolegovia boli v pohode, až na to , že väčšina z nich bola pomerne demotivovaná z projektu, na ktorý som nastúpila a nebolo im veľmi do reči, hoci som a o konverzáciu snažila.

Skamarátenie s Ondrejom

Asi si moju zúfalosť všimol kolega Ondra, ktorý sa ma ujal v Unicorne a hneď mi dal informácie o tom:

 • na koho si dávať pozor
 • kto ako funguje
 • ako to vyzerá na projektoch

To som v tej chvíli ešte netušila, že takto komunisticky vymýva hlavu každému novému človeku a upravuje si informácie podľa toho, ako sa mu hodí, no aj napriek tomu som si ho v tíme obľúbila najviac a kamarátili sme sa.

Okrem neho tam boli ešte 2ja projekťáci a jeden tester, s ktorými sa mi veľmi zblížiť nepodarilo a bola som rada, že som na strane programátorov.

Unicorn školenie

Aby toho nebolo málo, poslali nás druhý týždeň na Unicorn školenie, ktoré trvalo 2,5 dňa. Najprv nám ukázali ako pracovať so super +4U systémom, čo som využívala primárne na vykazovanie, hoci to mal byť nástroj, v ktorom som podľa nich mala tráviť celý svoj pracovný čas. Ďalšie dni sme šli na chatu, kde bolo všetko zadarmo (našťastie) a čakalo nás školenie o tom, ako to v Unicorne chodí a pár IT prednášok. Bolo to naozaj nudné, aj na moje pomery, najzaujímavejší bol asi test na konci. Všetci sme dostali Unicorn tričká a od tej chvíle som sa cítila plne “zunicornovaná.”

1

Kruté prebudenie do reality

Ako sa časom ukázalo, moje obavy o stave projektu sa potvrdili. K žiadnej novej analýze som sa na ňom nedostala. Mojím zdrojom bola 300 stranová dokumentácia, ktorú som si mala čítať a hľadať v nej už dávno neauktálne informácie. O to viac ma potešilo, keď mi oznámili, nech si čítam bugy na JIRE a zadávam tasky z tých bugov programátorom. Taktiež som zistila, že analýza pre mobilné aplikácie je dôležitá, ale nie je nijako super zaujímavá. Väčšina aplikácií mala rovnaký pattern:

 • neukladať/ukladať dáta do storagu alebo lokálne
 • rozparsovať json
 • zobraziť dáta

To ma veľmi nepotešilo, čo sa v praxi ukázalo aj na projektoch, kedy som už piaty krát do analýzy aplikácie písala to isté. Preto ma presunuli na UI/UX dizajn, čo je naopak narozdiel od architektúry v aplikáciách dôležité. No ja som sa dizajnu primárne venovať nechcela a nebavilo ma to, hoci som ho robila pekne a krajšie ako väčšina existujúcich aplikácií, ktoré sa tam v tej chvíli vyvíjali.

Taktiež mi prácu analytika zobral daný Ondra, ktorý sa vyhlásil za architekta a nie raz si privlastnil celú moju prácu a analýzu za svoju iba tým, že ju preložil do češtiny a pridal jeden UUBML obrázok.

Prechod na OSVČ

To sa mi nepáčilo už vôbec a po 2 mesiacoch som zahlásila, že buď prechádzam na OSVČ a part-time, alebo končím. Vtedy mi povolili prejsť na OSVČ a od toho dňa ma bolo výdať v práci menej a menej, niektoré dni vôbec, čo bolo spôsobené aj tým, že o mobilné aplikácie nemal nikto v Prahe z klientov veľmi záujem a ja som nemala veľmi čo robiť.

Od UI dizajnéra k backendom

Zlom nastal niekedy v polke leta, kedy som od UI dizajnéra prešla na backend vývojára, čo mal na starosti správu Azure platformy iba preto, že jediná som tam mala vytvorený account a padol na mňa projekt, kde pôvodný analytik Ondra nevenoval veľa času analýze. Na projekt som nastúpila v deň, keď sa mala už prezentovať klientovi hotová administrácia a nikto mi nespomenul, že bude podkladom pre mobilnú aplikáciu, že nejaká administrácia už existuje a že nejaká mobilná aplikácia tiež, ktorá už má svoje funkcie, ktoré musí nová administrácia spĺňať. Jediné, čo ku mne prišlo bolo zadanie na rozvoj, kde boli funkcie ako vyhľadávanie, filtrovanie a vkladanie fotiek do článkov, čo plne pokrýva hocijaký CMS systém, preto som aj ja jeden z nich vybrala.

Bohužial kvôli tomuto projektu bolo vrhnuté zlé svetlo na moje meno v Unicorne a nedošlo už nikdy k zvýšeniu môjho platu, čo sa mi nepáčilo a začala som do práce chodiť ešte menej, ak to vôbec bolo možné.

Kolegovia

Kolegovia sa na mobilnom oddelení menili častejšie ako ja doma ponožky. Už ani neviem koľko vývojárov sa vystriedalo, kým som tam pracovala ja a to keď som nastúpila mi vraveli, že som jeden z najnovších zamestnancov. Taktiež som nemala vzťah zo žiadnym z kolegov, keďže si ma monopolizoval Ondra a jeho Brainity a to mi plne postačovalo.

No časom vďaka LHMS projektu som zistila, že v tíme sú aj ďalší vývojári, hoci som o nich nevedela, lebo nikdy sme spolu nič neriešili a plne si postačovali z dodaním dizajnu k apke a ďalej ma nepotrebovali. Vtedy som sa potešila, že konečne po 7mich mesiacoch v práci sa ma niekto pýta na analýzu k mobilnej aplikácii a nechce odo mňa nič kresliť ani klikať na Windows Azure , ani robiť diagramy zamestnancov v UBML. Keď som si začala všímať kolegov zistila som:

 • že tam pracuje ďalší Ondra, to som veľmi netušila, že tam máme dvoch a je celkom super, hoci ma otravoval nonstop v práci, aspoň jeho otázky boli logickejšie ako iných kolegov
 • že tam pracuje Honza, ktorý v kuse keď som prišla do miestnosti hral nejakú hru a vedela som, že nemá rád LHMS projekt
 • že tam pracuje Radek, ktorý mi v kuse vravel o tom, ako chodí tancovať swing a nikdy som mu nerozumela
 • že tam pracuje Dalibor, ktorý má mačku (ale to som zistila až neskôr vlastne)
 • že tam pracuje Peter, ktorého sme volali básnik a zaplnil nám behom týždňa archív na Slacku, no k implementácii sa poriadne nedostal
 • že tam pracuje Ruda, o ktorom som zistila až v DHL

Na časom sme sa (podivne), až keď nikto z nás už v Unicorne nepracoval začali stretávať a zažili sme spolu super zážitky, buď športového typu, kedy všetci aktívne začali behať, len čo som ich s tým trochu otravovala a zorganizovala Unicorn štafetu

7

alebo sme si spolu skúsili spoločný hackhaton

6

Taktiež sme v tíme mali aj testera , ktorý sa asi minul pozíciou a mal sa venovať “dizajnu”. Behom dňa mi prišlo pár krát takýchto alebo aj iných obrázkov.

3

Po vyjasnení situácie s Ondrejom a Brainity som zase na druhej strane zistila, že tí, o ktorých vravel, akí sú zlí, nakoniec sú celkom v pohode a obľúbila som si celkom aj testera Davida a Petra, hoci by ma nikdy nenapadlo, že raz budem s nimi na pive, naozaj neboli takí zlí, ako mi bolo o nich hovorené.

5

Nepochopenie analýzy pre mobilné aplikácie

Najhoršie to bolo ku koncu, kedy hádam nikto nechápal, že mobilné aplikácie potrebujú taktiež čas na analýzu a vyjasnenie toho, čo grafik nakreslí s klientom a bolo mi iba nadávané, že na analýzach mám veľa hodín, nech s tým niečo spravím.

Sťahovanie, sťahovanie, sťahovanie

Aby sme sa popri tom, že nie je načom v mobilnom svete pracovať nenudili, pomerne často nás ako mobilný tím sťahovali. Začalo to sťahovaním do Holešovíc, kedy som trávila prvé mesiace v tíme medzi backendistami, hoci o poschodie vyššie, bol celý môj tím. Potom sme prešli hore za nimi, no tam sa zistilo, že nie je pre všetkých miestach, tak vývojárov presťahovali späť dole. Nakoniec sťahovanie skončilo až sťahovaním do iných firiem, kedy sme odišli pracovať do DHL, kde som si dohodla podmienky individuálne, ktoré mi vyhovovali. Pracovala som z domu na diaľku, keď bolo treba prešla do DHL, ktoré som mala kúsok za domom. Toto moje nadšenie však pokazila nutnosť strihať pre každého vývojára všetky ikonky a podklady v troch verziách, čo by si mali robiť sami a opäť zo mňa spravili dizajnéra až som úplne z Unicornu rezignovala.

 

 

Jedna myšlienka na “Unicorn

 1. Spätné upozornenie: Práca s Honzom – Svetlana Margetová

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s