2Fresh

Počas spolupráce s Brainity, Jakub oslovil s možnosťou spolu-podielania sa na vývoji mobilných aplikácii aj spoločnosť 2Fresh. 2Fresh nie je potrebné predstavovať, jedná sa o digitálno-marketingovú spoločnosť, ktorá sa zameriava aj na UI/UX a prínos produktu ako takého.

1

Ako to so mnou začalo

Pre 2Fresh sme sa mali podielať na vývoji interného projektu k ich startupu. Rozhodli sme sa, že spustíme iba iOS verziu, na ktorej otestujeme prínos daného riešenia.

Ja som pôvodne nebola do projektu vôbec zapojená a šlo to mimo mňa, keďže som nebola mobilný vývojár. No ani neviem ako, už som doma navrhovala v Apiary API pre mobilnú aplikáciu a pushovala kód na Gitlab. Z môjho návrhu API nakoniec nič nebolo, keďže sme sa museli (ako vždy v mobilnom vývoji) prispôsobiť webovému API, ktoré úž bolo hotové.

Môj prvý “skutočný” iOS projekt

Ako tak dni plynuli, nevidela som žiadny vývoj danej aplikácie až ako už všetci vedia som spoluprácu s Brainity ukončila. Každý, kto ma pozná vedel, že nenechám len tak nedokončený projekt, ktorý už mal navrhnutný aj komplet dizajn. Keďže som bola nedávno po absolvovaní iOS kurzu od Czechitas, rozhodla som sa, že aplikáciu skúsim naprogramovať sama. Teda nie úplne sama, s pomocou kolegu Ondry z Unicornu, ktorý tam pracoval ako iOS vývojár.

Do aplikácie som sa pustila, no zistila som, že s mojimi minimálnymi znalosťami iOSu, je to ťažšie ako som čakala. No “úspešne” sa mi podarilo aspoň implementovať (aj keď si myslím, to Ondra celé prepísal) search funkcionalitu a pár detailov v detaily produktu. No to by som nebola ja, keby zase nezačnem vymýšlať funkcie a pozerať sa na prínos projektu ako takého.

3

Von s nápadmi a mojimi pocitmi

Zdelila som svoje nápady a myšlienky Tomášovi a on sa tešil z môjho feedbacku a veľmi rád si ho vypočul. To bola jedna z vecí, ktoré sa mi na 2Fresh páčili najviac. Narozdiel od iných klientov, ktorí berú feedback a pripomienky k aplikácii ako nutné zlo, oni ho vzali vážne, zaoberali sa každým mojím nápadom a na všetko mi odpísali a zdelili aj plány do budúcnosti. Myslím je dôležité, aby aj vývojár vedel, kam produkt, na ktorom pracuje smeruje a čo od neho môže v budúcnosti očakávať. To sú práve tie požiadavky vývojárov – pracovať na zaujímavom a zmysluplnom projekte.

Práca v kanceláriách

Rovnako ako v 2Fresh, ani ja nie som zástancom práce na diaľku, aspoň nie na začiatku spolupráce, tak som sa snažila aspoň deň-dva v týždni chodiť pracovať do ich hipsterkých ružových kancelárií, ktoré sú naozaj cool. Síce sa bojím psov, tu mi nevadili a boli dobrým oživením kancelárie. Bohužial, krásu ružových priestorov som si neužívala dlho, keďže som sa tam dotrepala s dolámanou nohou (z behu) a kolega ma nakoniec po dvoch hodinách môjho sťažovania bral v najväčšej búrke k ortopédovi.

2

Aby toho nebolo málo, hoci aplikácia bola už v celkom dobrom stave, na 3 týždne som ochorela a odišla do Bratislavy, kedy sa s projektom nehýbalo. Po mojom návrate sme strávili finálny deň, kedy sme aplikáciu dolaďovali v 2Fresh a boli sme tam tak dlho, až som mala pocit, že o chvíľu nás posledný zamestnanec, ktorý chcel ísť v piatok večer z práce už konečne domov, vyhodí.

Záver mojich skúseností

Aplikácia sa síce dokončila, no s pôvodným use casom, už nebola veľmi prínosná a k jej publikácii nedošlo. No tak či tak som rada, za túto skúsenosť.

  • Videla som ako v 2Fresh myslia pri tvorbe produktu/nápadu,
  • páčili sa mi všetky farebné lístočky na stenách – raz to zavediem vo svojej firme
  • páčil sa mi ich prístup, kedy nemali ani trochu problém zahodiť pôvodný nápad a začať od znovu (s čím má tak 80% startupov problém a to vedie k ich zániku)

Jediné, čo mi nevyhovovalo bola spolupráca s backend vývojármi, čo je asi večný boj medzi backendistom a mobilným vývojárom, kedy sme sa snažili implementovať GraphQL pripravované pre web do mobilnej aplikácie a nechceli sa prispôsobiť ani trochu naším požiadavkám. No ale zase raz, stačilo povedať, a tí , čo mali projekt na starosti sa s nimi o tom porozprávali.

Aj keď to bola krátka skúsenosť, pre mňa bola výnimočná aj tým, že to bola moja prvá platená práca ako iOS vývojár, hoci som naprogramovala minimum funkcií. Videla som, že na strane mobilnej aplikácie je to ešte horšie, ako na strane frontendu, lebo aplikácie majú vždy prioritu najnižšiu a nikomu sa nechce ohýbať už hotové API. Taktiež dizajnovo sa vždy pevne už vychádza z existujúceho webu a funkcií a človek je mnohokrát “zaslepený” tým, čo videl na webe a fixne sa toho drží namiesto toho, aby do aplikácie dával natívne funkcie, ktoré ju narozdiel od webu pre užívateľa obohatia. A aby toho nebolo málo, bola som si schopná naprogramovať aj pre seba nejakú tú menšiu aplikáciu už úplne sama, bez pomoci kolegov.

Neskôr som sa  zúčastnila hackhatonu v SocialBakers, kde sme navhovali párovanie receptov na produkty a podarilo sa mi odhaliť API rohlíku, na ktorom sme ho testovali. To sa v 2Fresh nepáčilo niektorým bývalým kolegom.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s