Práca v startupoch

Tí, čo ma poznajú (aspoň trochu) vedia, že mám po krk startupov a obecne komunity okolo nich. Nie preto, že by som nemala rada ideu, čo za tým stojí, no mnohokrát som demotivovaná a znechutená zo startupov, ktoré okolo vznikajú a pomaly v dobe, keď som bola súčasťou komunity priamo mal startup každý, kto si vytvoril webstránku s nápadom.

No keďže som tiež podľahla davu a komunite startupovej scény, ktorej som bola priamo súčasťou  a zároveň som vo viacerých pracovala v rôznych mestách a na rôznych pozíciách. S prácou v startupoch som začala už v treťom ročníku na vysokej počas štúdia, kedy som sa pripojila k projektu kamarátov – študentov.

Musím povedať, že táto skúsenosť bola v oblasti môjho pracovného života jednou z najprínosnejších, síce mnohokrát projekty, na ktorých sme pracovali nikdy neboli dokončené alebo predané a ziskové, rada by som zhrnula výhody/nevýhody práce v startupoch a čo som si z tejto skúsenosti odniesla ja.

Výhody:

 • možnosť zapojiť sa do novo-vznikajúceho projektu a dať formu novej myšlienke/nápadu/produktu
 • možnosť stanoviť si technológie ak ste súčasťou vývojového tímu a základné štandardy
 • zapojenie sa aj do ostatných odvetví, nielen do činnosti, ktorá mi bolo pridelená v rámci mojej pozície
 • byť priamou súčasťou user testovania a vidieť prínos projektu, na ktorom pracujem
 • voľnejšia pracovná doba
 • možnosť práce z domu
 • malý tím, kde sú bližšie vzťahy (ak pracujú na jednom mieste)
 • spoznanie mnoho nových zaujímavých ľudí
 • zapojenie v komunite
 • inšpirácie a dobrá pôda na mnohé nápady

4

Nevýhody

 • nie istý príjem alebo nižší plat
 • niekedy sú členovia tímu rôzne po svete, ledva sa vidíte
 • nedostatok projektového riadenia a celkovej koordinácie
 • neustále zmeny vo vývoju spojené so zmenami zakladateľa a zmena priorít
 • venovanie pozornosti nepodstatných funkciám, napriek dôležitým
 • niekedy práca v coworkingoch, ktoré nemusia vyhovovať každému
 • časté zmeny členov v tíme
 • nedostatočné informácie o finálnom produkte/projekte, ktoré pozná najmä zakladateľ
 • demotivácia pri neúspechu po dlhej snahe
 • mnohokrát každý robí všetko a nič nikto poriadne

2

Čo dali startupy mne?

Práca v startupe v Edventure v Brne, na ktorom som pracovala so skupinou študentov z Masarykovej Univerzity ma najmä naučila nesľubovať nemožné a nesplniteľné deadliny bez detailnejšej analýzy a premyslenia. Taktiež som sa poučila, že nie je vždy dobré sľubovať naprogramovať celú aplikáciu sama a nepožiadať o pomoc, alebo prisľubovať splnenie deadlinu počas výletu v Prahe. Počas práce som bola viac a viac demotivovaná, lebo som nepoznala primárne ani cieľovú skupinu používateľov, ani nebola v kontakte s tímom a pracovať z domu na diaľku ako jediný vývojar bolo viac než demotivujúce.

1

Taktiež počas štúdia v Brne som sa zapojila aj do startupu Takeplace. Naučila som sa tu , že nie je dobré nevychádzať z dokumentácie, alebo sa zapojiť pred vývojom do jej tvorby a nerobiť tasky náhodne ako príde. Mala som možnosť vidieť celý proces vývoja od tvorby nápadu, zapojiť sa do dizajnu, UI návrhu, testovania až po vývoj. Bohužial aplikácia bola vyvíjaná v Jave a ja bez skúseností, čo obnáša prepis celého projektu do iného jazyka som navrhla prepis do Djanga v Pythone, hoci v tíme nebol jediný ďalší Python vývojár.

5

Počas letných prázdnin sme s kamarátmi pracovali chvíľu v startupe Sli.do, ktorý sa v tej dobe volal inak (meno si už nepamätám). Tento startup nebol už na začiatku vývoja, ale zabehnutý a mal aj mnoho platiacich zákazníkov, stály tím sídliaci v coworkingu v Spote a dobré vývojové štandardy, kde som videla ako môže vyzerať dobre napísaný a architektonicky členený projekt.

3

V ďalších startupoch taktiež či už v Bratislave alebo následne aj v Prahe som mala možnosť si vyskúšať naozaj všetko od analýzy, user testovania, špecifikácii, dizajnu, vývoja backendu v rôznych technológiách, kde som postupne prešla od PHP k Pythonu, až po skúsenosti s frontendom a testovanie, na ktorom sa podielal celý tím. To mi umožnilo sa na veci pozerať komplexne, pri analýze viem, čo je potrebné zistiť od užívateľov, čo je možné zrealizovať a čo nie, čo bude realizácia obnášať a čo odo mňa očakávajú programátori. Po čase som bola schopná si navrhnúť napríklad takúto webstránku, naprogramovať ju, zakomponovať JS animácie, navrhnúť celú mobilnú aplikáciu, dizajn aplikácie, napojiť sa na LinkedIn API a naprogramovať aplikáciu vrátane logiky spojenej s backendom z webu.

7

Prínosom v startupoch bol aj agilný vývoj, ktorým sme fungovali v každom tíme, vyskúšala som si scrum, kanban alebo rapídny vývoj po malých sprintoch, čo bolo pre mňa prínosnejšie ako waterfall prístup, ktorý nás učili v škole alebo v koporáciách, kde som pracovala.

Vďaka startupom som objavila aj mnoho nástrojov, ktoré by som bežne nehľadala alebo nezískala na ne doporučenie, začala som používať Trello, komunikovať cez Slack/HipChat, organizovať všetko online na Google Drive, zdielať dizajn cez RedPen alebo Invision a mnoho ďalších.

Neskôr, keď sme mali už viac skúseností sme skúšali rôzne svoje projekty a startupy.

Moje startupy/projekty

Okrem vývoja som sa zapojila do analýzy, ale najmä aj do oblastí ako ekonomika, marketing a predaj. Naučila som sa ako vyzerá:

Naučila som sa prezentovať, keďže mnoho projektov sme prezentovali na rôznych súťažiach, eventoch, networkingových akciách a získala mnoho známych.

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s