Waterfall

Počas ukončovania štúdia na MUNI v Brne som sa úplne náhodou dostala do kontaktu s Jožkom. Už ani neviem, ako to vzniklo, lebo som ho nepoznala, iba mi jedného večera napísal neznámy človek na FB, s ktorým som však mala pomerne veľa spoločných kontakov. Slovo dalo slovo a dali sme sa do reči a zistili, že si viac než dobre rozumieme. Nestáva sa mi to často, aby som si s niekým až tak rozumela, a nakoniec došla reč aj na prácu a spoločné projekty. Keďže v tej dobe žil Jožko v Dánsku a hľadal niečo na privyrobenie a ja som končila vysokú a neplánovala som sa ešte hneď full-time zamestnať, napadlo nás, že si založíme vlastnú firmu a spustíme prvý spoločný projekt.

Od nápadu k realizácii

Mať nápad je super, no oveľa ťažšie ho bolo zrealizovať. Na firmu dvaja ľudia rozhodne nestačia, tak som napísala kamarátovi Samovi, s ktorým som strávila celé leto a vedela, že je dobrý vývojár, či sa k nám nepridá. On neváhal a doniesol aj jeho kamaráta Peťa, tak sme mali pomerne kompletný tím.

 • Ja (Sveťa) – analýza, dohľad nad BE/FE a programovanie
 • Jožko – komunikácia s klientami, marketing, dizajn
 • Samo – frontend developer
 • Peťo – backend developer

Hlavnou výhodou bolo, že všetci sme boli rovnako nadšení, na jednej myšlienkovej vlne, a pomerne motivovaní sa do toho spoločne pustiť.

Prvý web

Počas sťahovania z Brna a ukončovania vysokej, do dneska netuším ako, som zvládla naprogramovať náš prvý Waterfall web, ktorý existuje do dneska a som hrdá na svoje schopnosti, lebo stále nevyzerá zle a plne funguje. Nakoniec sme s týmto webom vyhrali súťaž druhý najkrajší dizajn spomedzi všetkých webov v danom roku, čo vôbec nie je zlé pre začínajúcu firmu. Okrem iného sme mali na webe poriadny zverinec, kedy sme si namiesto našich fotiek, dali fotky zvierat, ktoré máme radi, čo nám tiež pomohlo získať sympatie a prvé zákazky.

Názov firmy

Keď už sme mali web, prišla najťažšia úloha. Vymyslieť názov firmy. Nakoniec sme sa všetci zhodli na mene Waterfall, čo sa nám spájalo s vodou tečúcou z vodopádu , rýchlo reagujúcou na zmeny, aká bola aj naša práca a agilné prostredie firmy. Aby to neskončilo iba na Waterfalle, vymysleli sme skratku wtfall, čo všetkých klientov vždy pobavilo. Po čase sa však ukázalo, že v IT svete, všetci poznajú “waterfall” ako metódu riadenia projektov, ktorá je zdĺhavá a nekonečná, preto sa nás všetci pýtali, či touto formou vyvíjame a časom nám to prinieslo pár problémov.

Meetingy

Zo začiatku sme boli celkom koordinovaní , čo sa týka cieľov, deadlinov aj rozdelenia práce. Takto vyzeral približne zápis z nášho prvého skype meetingu.

Prvé problémy

Hlavným problémom Waterfallu však bolo, že sme neboli spolu a myslím finálne aj dôvodom jeho rozpadu.

 1. Ja som žila na dedine vo Veľkých Lovciach u Tomášovej mamy s obmedzeným prístupom na internet,
 2. Jožko študoval v Dánsku a venoval sa Waterfallu iba popri škole,
 3. Samo s Peťom študovali na strednej v Košiciach a tiež mali čas iba po škole a úlohách.

Zo začiatku nám to však nevadilo, vedeli sme si pomerne efektívne rozdeliť prácu na Trelle a komunikovali sme agilne na Slacku, kde na začiatku týždňa , každý zhrnul, čo má hotové a na čom plánuje ďalej pracovať, prípadne s čím potrebuje pomôcť.

No čím viac a viac taskov pribúdalo a blížili sa deadliny, som pocítila nevýhody takejto spolupráce na diaľku, kedy bolo takmer nemožné nás všetkých v rôznych časoch skoordinovať.

Prvý projekt – DiscoverCity

Popri založení Waterfall sme si plne uvedomovali, že bez referencií nejde stavať firmu, preto sme začali pracovať na prvom spoločnom projekte. Jednalo sa projekt DiscoverAarhus, s ktorým prišiel Jožko. Išlo o mapu, kde mali byť vyznačené zaujímavé miesta v Dánsku s možnosťou označovania samotnými študentami. V tejto dobe, už na to plne postačujú hocijaké mapy, no vtedy bol o projekt veľký záujem aj samotným starostom mesta Aarhus.

5

Projekt sa však pôvodne začal programovať v kombinácii Python na backende, ktorý som mala na starosti ja, a AngularJS na frontende, ktorý mal na starosti Samo. Časom sa však ukázalo, že ja nemám popri práci na dedine a hľadaní full time práce toľko času na vývoj komplexného backendu, preto sme zo začiatku zmenili technoĺogiu na Node.JS, ktorému sa plne mohol venovať Peťo.

Ako to však v praxi chodí, konferencia sa blížila, na ktorej sa mal projekt prezentovať a my sme nemali hotovú ledva polovicu (najmä kvôli času, ktorý každý nás mohol tomu venovať). Frontend som nakoniec robila ja, lebo si nikto v tíme nevedel poradiť s vysúvacím responzívnym menu nad mapou, čo musím uznať, bol naozaj oriešok. No ani vďaka môjmu zapojeniu sa nám nepodarilo projekt dokončiť, preto Jožko, 3 dni pred konferenciou oslovil slovenskú gis firmu, ktorá s mapami pracuje, nech nám riešenie pripravia, keďže ho už hotové majú, iba zmenia koordinácie a mapu.

Túto zmenu však nebral dobre Samo s Peťom, ktorý do toho dali veľa práce a spolupracovať s nami na projekte prestali.

Projekt – EnabledCity

Po skončení DiscoverCity sme sa pustili do vývoja projektu EnabledCity, ktorý bol o niečo zaujímavejší. Zobrazoval na mape miesta dostupné pre vozíčkarov v meste Palo Alto. Nakoniec som tento projekt vrátane backendu a frontendu naprogramovala celý sama za pár dní už v dobe, keď som mala fulltime prácu a bola finančne zabezpečená.

6

Keď má človek istotu peňazí, zistí, že je možné taký projekt mať celý hotový za víkend vrátane napojenia na Forsqauare API, ktoré nebolo ani zďaleka intiutívne, čo sa mi nakoniec podarilo a bol prezentovaný na súťaži v Palo Alte, kde sme dostali ocenenie za 3-tiu najprínosnejšiu mobilnú aplikáciu pre Palo Alto spomedzi 800 prihlásených.

3

Po tomto úspechu, sme sa s projektom zapojili taktiež do socialimpactaward na Slovensku, kde som ho bola prezentovať s Michalom v Spote a skončili sme na štvrtom mieste, z 12tich, čo tiež považujem za úspech.

4

Prví klienti

Keď už sme mali čo hmatateľné ukázať, začali sme hľadať prvých klientov. Tu bohužial nastal problém, kedy sa ozývali na ponuky klienti iba mne a ja som nemala túto časť na starosti, no prevzala som ju pod svoje krídla a začalo prvé naceňovanie. Naceňovanie nám išlo naozaj dobre, každý v tíme si podrobne vedel zistiť a dať dokopy, čo bude jeho časť práce obnášať, pripraviť si detailné otázky na klienta a väčšinou nám odhadi sedeli presne, nikdy nie však menej, ako sme napísali. Tu som sa taktiež okrem lepších odhadov, naučila aj lepšie komunikovať s klientami a písať obchodné emaily, za čo som do dnešného dňa vďačná. Jedným z prvých našich projektov, bola aplikácia pre právnikov, neskôr pár webových stránok, a ďalej už to šlo ľahko.

Super tím

Hoci sme pracovali na diaľku, naďalej sme si dobre rozumeli. Pár krát sme sa stretli v Bratislave, kde som v tej dobe bývala a prebrali celé smerovanie Waterfallu, no najmä sa spolu zabávali, keď už sme sa stretli. Nestáva sa mi taktiež často, že by som si v tíme rozumela so všetkými kolegami.

2

Zmeny vo Waterfall

No ako to v každej firme chodí, prichádzajú rovnako ako dobré správy, aj zlé. Waterfall nebol postačujúci pre Jožka, aby bol schopný uživiť jeho nákladný život v Dánsku, kde je všetko 5x drahšie ako na Slovensku a nebolo možné zo slovensko-českých klientov , pokryť jeho potreby na život. Preto jedného dňa oznámil, že s Waterfall končí a ide rúbať stromy do lesa. Toto jeho rozhodnutie nás šokovalo, no trochu som to aj čakala. Chvíľu bola depresívna atmosféra v tíme, keďže jeden z hlavných členov odišiel a nevedelo sa, či sa bude vôbec pokračovať. Ja som v tej dobe mala už full time prácu, ktorá ma síce nezamestnávala naplno, no musela som v nej tráviť 8 hodín denne, bola som vďačná za voľný víkend, nehovoriac o tom, že pracovať cez víkend, bolo to posledné, na čo som mala vtedy chuť. Až v lete po skončení štúdia v Dánsku prišiel do Bratislavy na otočku , Jožkov kamarát Maroš, ktorého som vtedy spoznala. Na chvíľu som ho lákala na pozíciu marketingu do Waterfallu s nami, čo on sám zvažoval. Keď som zistila, že žije v Prahe a ja som vedela, sa tam budem sťahovať, o to viac som ho v tíme chcela. No on sa nakoniec rozhodol pre kariéru hudobníka, za čo som rada, keď počúvam jeho pesničky.

Keď mi to nevyšlo s Marošom, oslovila som spolužiaka Luda z vysokej z EUBY, ktorého práca s nami nadchla. V tej chvíli hľadal niečo, kde sa môže realizovať a netúžil taktiež veľmi po full time práci. Skúsila som s ním spolupracovať na marketingovej stránke projektu Enabled City, čo fungovalo dobre, no zistili sme, že nemáme preňho využitie na full-time , čo zase nepostačovalo Ludovi.

1

Po skončení letných prázdnin sa od tímu odpojil aj Samo s Peťom, keďže sa museli venovať naplno škole a ja som nemala čas hľadať nových klientov popri full time práci a hlavne v lete ma to lákalo viac von, ako písať sales ponuky za počítačom. Dňom, keď som sa presťahovala do Prahy, fungoval Waterfall už iba mesiac, kedy sme dokončili rozbehnuté projekty alebo ich dostali do nejakej ukončitelnej fázy pre nás a každý šiel svojou cestou.

V tej chvíli som bola rada, keďže v Prahe som nikoho nepoznala a ťažko by sa mi tu hľadali noví členovia do tímu, čo sa nakoniec ukázalo, že Ludo chvíľu po mne tiež skončil žiť v Prahe, no od tej chvíle som vedela, že nechcem už pracovať s vývojármi, ktorí sú 900 km odo mňa. Taktiež som si začala viac vážiť prácu na pracovisku a nie iba na ďialku a našla som na oboch formách výhody aj nevýhody.

Hoci Watefall existoval iba rok, dalo mi to neskutočne veľa:

 • naučila som sa robiť super prepracované časové odhady a rezervy
 • naučila som sa komunikovať s klientami a pochopiť trochu ako myslia
 • naučila som sa chápať ešte viac programátorov
 • naučila som sa veľa z programovania, keďže som mala príležitosť robiť na viacerých častiach viac činností, ako to, čo mi bežne zadajú v práci a neboli to vždy typické use casy
 • naučila som sa dokonale SPA a MVVM vývoj v tej dobe, keď ešte 99% programátorov iba začínalo chápať ako funguje MVC a pracovali výlučne iba v ňom
 • vyskúšala som si prácu v marketingu, naučila som sa písať biznis plán, lean canvas, ako má vyzerať finančný plán a podnikateľský plán
 • naučila som sa efektívne pracovať z domu a využiť ten čas na prácu naplno
 • naučila som sa používať efektívne Trello a slack a koordinovať si prácu v tíme
 • získala som dobré meno, lebo každý ma ešte viac vďaka Waterfallu poznal
 • vyskúšala som si , aké je podnikanie na vlastnú päsť a čo to všetko obnáša

 

 

 

Jedna myšlienka na “Waterfall

 1. Spätné upozornenie: Zážitky so Samom – Svetlana Margetová

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s