Moja prvá IT brigáda

Ako väčšina študentov, počas štúdia na vysokej škole som pracovala na rôznych miestach od pečenia hranoliek v Mekáči až po predaj ticketov  v Tipose. Ako sa však blížila bakalárka a mala som za sebou pár predmetov z programovania, mi bolo jasné, že tak ako nás učia na hodinách, to v praxi nemôže vyzerať. Hlavne po hodinách s Hanákom. Síce som nevedela čo, niečo mi na tých príkladoch a spôsobe akým sme programovali nesedelo, aj keď všetci tvrdili, že tak to v praxi chodí.

No moje ilúzie neboli také ružové a začala som si hľadať brigádu v odbore. Zistila som, že táto úloha je oveľa ťažšie aj v hlavnom meste, ako by sa dalo čakať. V tej dobe neboli pozície pre študentov a nájsť part-time v IT bolo takmer nemožné. Všade vyžadovali odo mňa buď 3 roky skúseností, hoci v popise práce bolo JUNIOR, alebo chceli prácu na full-time, čo popri štúdiu možné nebolo.

Prešla som pár pohovormi, neúspešne. Začala som písať emaily priamo do firiem, kde som napísala, že sa naučím techológiu, s akou pracujú a chcem robiť niečo praktické. Na tieto emaily som odpoveď nikdy nedostala, až som pochopila, že takúto proaktivitu na SR asi nikto nezvláda a vzdala som to.

Keď sa darí, tak sa darí

No v polke letných prázdnin, keď už som bola zúfalá, že nič nenájdem som šla na 3 pohovory:

Zo všetkých pohovorov som mala naozaj dobrý pocit. Po skúsenostiach z minulosti, hoci som šla aj do banky, nešla som nijako pekne oblečená, väčšinou IT pohovory boli vedené menej formálne, tak sme tam prišli oblečený ako na kúpalisko, ešte som tuším mala na sebe aj plavky a plánovala ísť naozaj rovno k Dráždiaku.

No moje počudovanie, ma v ten deň prijali do všetkých 3 prác, čomu sa ťažko odolávalo a jednu som musela vylúčiť. Finálne som škrtla T-Mobile, ktorý ma zaujal najmenej a zrazu, ani neviem ako som mala na letné prázdniny 2 zaujímavé part-time práce v odbore a plánovala som celé leto stráviť prácou a získavaním praktických skúseností. Zistila som, že som jediná spomedzi mojich spolužiakov, ktorí si leto naplno užívali buď doma, alebo v Bratislave, no nikto z nich v IT nepracoval.

Prvý deň v práci

Keďže to bol môj “skutočne” prvý deň v “skutočnej” IT práci, alebo obecne v hocijakej práci, bola som naozaj nervózna. Nevedela som, ako to tam funguje, aký bude kolektív, nevedela som si predstaviť, že budem sedieť s dospelými profesionálmi v open-space a spolu s nimi na niečom pracovať.

Prvý deň v Orangi

Do dneska si pamätám na môj prvý deň v Orangi. Mojím šéfom bol Peťo a nemohla som dostať hádam lepšieho šéfa. Bol za každú srandu, no zároveň bral svoju prácu seriózne a dôkladne. Hneď prvý deň som mala vybavené všetky prístupy, čipy, VPN-ku, nastavený počítač a vedela som , čo mám robiť. Takú rýchlosť som naozaj nečakala, už v polke dňa som naplno pracovala. Kolektív bol taktiež viac než dobrí, bola som medzi samými mužmi, ktorí boli radi, že je v tíme dievča a všetci sme si sadli. Hneď odpadol môj stres a pripadala som si tak prirodzene, ako keby je to úplne bežná vec a robím to samozrejme ako ráno vstať z postele. Taktiež som časom zistila, že môj kolega je taktiež aj môj učiteľ z databázových systémov, ktorého som mala naozaj rada a o to viac ma potešilo, že ho tam vidím.

2

Čo som sa tu naučila?

Mojou hlavnou náplňou práce bolo nahrávanie filmov do filmotéky Orange TV, za ktorou sa skrývalo oveľa viac, než sa môže zdať. Okrem toho, že som vedela, čo si vždy pozrieť, čo vychádza a mala všetky filmy a seriály o týždeň skôr ako všetci ostatní, naučila som sa tu:

 • ako pracovať s FTP a veľkými súbormi
 • ako nastaviť cron joby, ktoré majú bežať v noci
 • ako upraviť XML súbory do potrebného formátu spracovateľného programom pre nahrávanie do TV
 • ako si celú túto činnosť zautomatizovať
 • ako rýchlo a programom nájsť chyby v XML súboroch
 • ako pracovať vo photoshope a upraviť potrebné obrázky , ktoré tvorili náhľadové ikonky
 • tvorba custom ikoniek

Bolo to naozaj poučné, nerobila som jednu činnosť, ale vždy sa našlo niečo, čo sa dalo na nej tuningovať. V tíme ďalej sedeli programátori, ktorí robili v Zend frameworku a veľa som sa v tej dobe naučila o programovaní od kolegu Jožka, ktorý mi vždy odpovedal na moje vtedy začiatočnícke otázky, ktoré vyplývali z môjho samoštúdia.

Aby to nebolo len o práci, písať a prekladať popisky pre porno seriály ma vždy bavilo, rovnako aj pripravovať pre ne grafiku. Najviac som sa smiala, keď mi Google translator preložil preklad v štýle “Rob vkladá do Boba jeho mrkvičku” 😀

Prvý deň v Erste Group IT SK

Prvý deň v banke bol oveľa viac v pohode, lebo už som pracovala v Orangi a vedela som, čo ma asi čaká. Tu som nastupovala zároveň s Tomášom a kamarátom Vincom, čiže v dvojici kamarátov a bála som sa o to menej.

1

Čo som sa tu naučila?

Hneď na začiatku sme mali meeting, kde nám bolo oznámené, čo máme za 4 mesiace vytvoriť. Išlo o napísanie smoke testov, ktoré mali by zautomatizované pomocou HP nástroja. Pôvodne ma táto práca nenadchla, lebo na školení nám ukazovali klikanie v nástroji, ktorý iba snímal obrazovku. No časom sa ukázalo, že tu sa naučím naozaj programovať niečo praktické. Keďže sa jednalo o bankový systém, nešlo veľmi snímať iba obrazovku a časom prišli samé komplikácie s neviditeľnými objektami a podobne. Tak sa z klikania stala práca, kde som sa naučila:

 • písať efektívne switch, ify a for cykly na praktických príkladoch
 • vyskúšala som si naprogramovať rôzne generátory od rodných čísel, po generátor kreditných pin kódov, generátor náhodných používateľov, prístupov, hesiel do internet bankingu
 • prepínanie medzi rôznymi rolami, keďže časť testovania prebiehala v rozhraní IB, časť čakala na odpoveď z terminálov, časť na prihlásenie pod inou osobou
 • naučila som sa niečo o asynchrónnom spracovaní, keďže procesy medzi sebou nadvezovali a mohli trvať rôznu dobu a volali sa vzájomne

Taktiež som tu pracovala až v príliš pohodovom tíme, mám pocit. Všetci tam boli veselí, zabávali sa a nemala som ani pocit, že sme v banke. Hneď vedľa nás však sedeli budgetári (aspoň tak som ich volala), ktorí boli seriózni, vážni a vždy po nás zazerali. V tejto práci som sa okrem programovania naučila aj veľa o bankových procesoch, schvaľovaní úverov a písať zároveň IT a projektovú dokumentáciu, vrátane detailných test casov. Okrem iného sme si výsledky testov museli overovať priamo z databázy pomocou SELECT-ov a konečne som využila poznatky z vysokej v praxi.

Zhrnutie

Keď sa na to pozerám spätne, moje IT brigády mi prídu oveľa prínosnejšie ako mnoho mojich full-time zamestnaní, ktoré som mala potom. Taktiež narozdiel od full-time práce, sme mali všetko vybavené ten daný deň a vždy mali na čom pracovať. Nestalo sa mi ani raz, že by som prišla do práce, či už v Orangi alebo v banke a nemala čo robiť. Mali sme skôr opačný problém, kedy som ešte 26.12 po Vianociach , šla do banky dokončovať testy a omylom ma tam vymkli a nevedela som sa dostať domov.

Taktiež som si zvykla úplne na prácu iba v mužskom kolektíve, na open space a vážila som si, že sa môžem niečo učiť a zároveň tie brigády boli rovnako platené ako moje prvé full-time zamestnania, ak nie aj viac. Po týchto skúsenostiach som mala sebavedomie a nebála som sa pri hľadaní full-time práce po škole, v čom som mala obrovskú výhodu oproti mnohým absolventom, čo skončili piaty ročník diplomovkou bez žiadnej praxe v odbore. Ja som však namiesto full-time práce zamierila do oblasti startupov, kde som zase hľadala iný typ skúseností, no som si istá, že nebyť týchto brigád a možnosti, by som v startupoch neskončila a hľadala prvé pracovné skúsenosti oveľa neskôr.

3

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s